W tym wpisie dowiesz się jak w prosty sposób odróżnić imadło dobrej i złej jakości oraz czym kierować się przy wyborze imadła.

 

Najważniejsze cechy imadła, które decydują o jego wartości użytkowej to :

  • Materiał, z którego zostało wyprodukowane imadło
  • Waga
  • Wielkość i rozwarcie szczęk
  • Rodzaj szczęk – dodatkowe, wymienne szczęki do rur itd.
  • Odpowiednio długi, ergonomiczny uchwyt do dokręcania szczęk

 

Największy wpływ na jakość imadła ma materiał, z którego jest wykonane. Na rynku dostępne są imadła z żeliwa zwykłego – szarego oraz z żeliwa sferoidalnego.

Żeliwo sferoidalne jest dużo lepszym materiałem do produkcji imadeł. W porównaniu do żeliwa szarego (zwykłego) jest ono od 25 do nawet 100% bardziej wytrzymałe.

 

Dzięki dodaniu magnezu na odpowiednim etapie wytwarzania żeliwa, węgiel w postaci grafitu w strukturze materiału układa się w sposób kulisty a nie w postaci płatków, jak w przypadku żeliwa szarego. To powoduje większą wytrzymałość.

 

Na wytrzymałość mają wpływ także pierwiastki dodawane do żeliwa, takie jak: mangan i fosfor. Niezbędny jest także krzem, który sprzyja grafityzacji, a więc zwiększa ilość ferrytu w żeliwie.

 

Profesjonalne badania składu surowca, z którego wykonane jest imadło wykonuje się spektrometrem.

 

 

Kolejnym istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie imadła jest jego waga. Niezależnie od materiału użytego do produkcji imadła, zasada jest prosta – im cięższe imadło, tym lepsze i bardziej wytrzymałe.

 

Wybierając imadło należy przyjrzeć się również jego szczękom. To one utrzymują na miejscu obrabiany materiał. Szczęki imadła mogą mieć różną wielkość i rozwarcie, które należy dobrać do swoich potrzeb.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na elementy łączące szczękę z podstawą imadła. Muszą być one odpowiednio masywne, ponieważ te właśnie miejsca podlegają największym przeciążeniom i są najbardziej narażone na pękanie.

Szczęka stała jest przymocowana do stołu warsztatowego, natomiast szczęka ruchoma przesuwa się równolegle względem niej po wyfrezowanych prowadnicach. Dobrze, jeśli śruba, która przesuwa szczękę jest zakryta. Chroni to ją przed opiłkami i brudem.

 

Podsumowując

Planując zakup imadła należy zapoznać się z jego charakterystyką techniczną, sprawdzić z jakiego żeliwa zostało wykonane, czy posiada dodatkowe wymienne szczęki, ile waży. A przede wszystkim dopasować je do swoich potrzeb - wybrać wielkość i rozwarcie szczęk odpowiednie do obrabianych materiałów i rodzaj podstawy - stałą lub obrotową.

 

W naszym sklepie dostępne są następujące imadła NOMI wykonane z żeliwa sferoidalnego:

  1. Imadło ślusarskie stołowe stałe

dostępne w rozmiarach : 80mm, 100mm, 125mm, 150mm, 200mm

 

  1. Imadło ślusarskie stołowe obrotowe

dostępne w rozmiarach : 80mm, 100mm, 125mm, 150mm, 200mm

 

  1. Imadło ślusarskie stołowe wielofunkcyjne 3D

dostępne w rozmiarach : 100, 125, 150mm

 

Szczegółowe wyniki badania imadeł NOMI znajdziesz tutaj:
https://nomi24.pl/blog/badania-jakosci-imadel-nomi

Wszystkie imadła NOMI dostępne są w naszym sklepie:
https://nomi24.pl/category/?q=imad%C5%82o+NOMI#top