W tym wpisie dowiesz się jakie warunki należy zapewnić królikowi, jak wybrać klatkę dla królika, jak dbać o jego zdrowie i kondycję. Poznasz też podstawowe zasady żywienia królików oraz sposoby na bezstresowe oswajanie.

Króliki to bardzo delikatne i wymagające zwierzęta. Posiadają też dużą potrzebę ruchu, stąd konieczność zapewnienia im przestronnej klatki oraz wybiegu. Obecnie króliki spełniają głównie rolę zwierzątek domowych. Szczególnie popularne są rasy miniaturowe, takie jak Mini Lop (baranek), Karzełek Teddy i Mini Rex. Ze względu na niewielkie rozmiary nadają się do trzymania w domu, a ich utrzymanie jest tańsze niż psów czy kotów.

 

Wymagania królików

Podejmując decyzję o posiadaniu królika musimy zastanowić się, czy będziemy w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki bytowe, a także poświęcić czas na zabawę, sprzątanie i zabiegi pielęgnacyjne, takie jak obcinanie pazurków czy czesanie, ważne zwłaszcza w przypadku posiadania królików długowłosych zwanych angorkami. To zobowiązanie długoterminowe, bo króliki miniaturowe żyją średnio od 8 do 10 lat. Są to zwierzęta terytorialne, które lubią stabilizację i rutynę. Najbardziej aktywne są wcześnie rano i o zmierzchu. Królik miniaturowy nie jest dobrym wyborem dla małych dzieci, ponieważ jest z natury płochliwy, nie lubi krzyków i hałasu. Większość królików nie przepada również za braniem na ręce. Zdecydowanie wolą głaskanie na podłodze, jeśli już obdarzą nas zaufaniem.

 króliki-miniaturki-zabawa

Klatka dla królika

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zapewnić królikowi jest domek oraz wybieg. Domek stanowić będzie odpowiednik króliczej nory. To tutaj króliczek może schować się w razie zagrożenia, wyciszyć emocje oraz bezpiecznie zdrzemnąć. Jak duża powinna być klatka dla królika? Jak największa. Nawet króliki miniaturki potrzebują dużo ruchu. Pamiętajmy, że króliki poruszają się skacząc, a więc muszą mieć możliwość wykonania choć kilku susów w klatce. Klatka powinna być też odpowiednio wysoka, bo króliczki lubią „stawać słupka”. Stawanie na tylnych łapkach to ich naturalne zachowanie, które pozwala im lepiej obserwować otoczenie.

Minimalny rozmiar klatki dla królika miniaturki to 100 x 50cm mierząc po podłodze oraz 40cm wysokości, ale im większa tym lepsza. Bardzo ważna jest wentylacja, dlatego najlepsze są klatki z sufitem oraz częścią ścian z siatki metalowej. Dla opiekuna ważną rzeczą jest też łatwość utrzymania czystości w klatce. Najlepiej gdy klatka ma plastikowe dno lub specjalną szufladę, którą można wysunąć aby wyczyścić klatkę. Możemy też ustawić kuwetę w kącie klatki. Dodatkowa kuweta powinna znajdować się również na wybiegu królika. Zwróćmy również uwagę czy klatka i wybieg są wykonane z bezpiecznych i ekologicznych materiałów. Króliki to z natury ciekawskie zwierzęta, które chętnie podgryzają różne przedmioty w swoim otoczeniu. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszego uszatego towarzysza.

Szukasz dużej i bezpiecznej klatki ? Zajrzyj tutaj: https://nomi24.pl/Klatka-dla-krolika-BUNNY-p3489

 

Wybieg dla królika

Niezależnie od wielkości klatki, królik musi mieć również możliwość wybiegania się poza klatką przez co najmniej 4 godziny dziennie. Za wybieg może służyć rozstawiany kojec, latem – wybieg na świeżym powietrzu w ogrodzie, lub po prostu dobrze zabezpieczony pokój w domu. Pamiętajmy o pochowaniu wszelkich nieodpornych na zęby królika przedmiotów oraz dokładnym zabezpieczeniu przewodów elektrycznych, które są bardzo atrakcyjne dla tych zwierząt. Obserwowanie dzikich harców i skoków może dostarczyć właścicielowi dużo przyjemności. Wybiegany zwierzak jest szczęśliwszy i rzadziej wykazuje nieodpowiednie i agresywne zachowania, które najczęściej są wynikiem strachu lub frustracji. Wspólne zabawy to również okazja do pogłębienia więzi z właścicielem.

 

Żywienie królików

Aby zapewnić królikowi zdrowie i długie życie bardzo istotny jest wybór karmy i przysmaków. Podstawą diety każdego królika powinna być trawa i siano, z dodatkiem świeżych i suszonych ziół. Zalecany udział siana i trawy w diecie królika to aż 70%. Siano zapewnia odpowiednią dzienną porcję włókna, które zapobiega zaparciom i nadmiernej fermentacji pokarmów w jelitach. Warto podawać również gałązki drzew owocowych, leszczyny, wierzby i brzozy. Pomagają one czyścić oraz ścierać zęby, które rosną u tych gryzoni przez całe życie. Jako przysmak możemy podawać również świeże i suszone warzywa i owoce. Dietę królika możemy również uzupełniać gotową karmą zawierającą mieszankę suszonych traw, ziół, zbóż, warzyw i owoców, przeznaczoną dla młodych królików: https://nomi24.pl/Royal-Crispy-Premium-Cuni-Junior-0-75kg-p3116 lub dla królików dorosłych: https://nomi24.pl/Royal-Crispy-Premium-Cuni-0-75kg-p3119, które są dostępne w naszym sklepie. I najważniejsze – zwierzęta muszą mieć zapewniony stały dostęp do wody, którą należy często wymieniać.

 

Wyposażenie klatki – zabawki dla królika

Króliki to wesołe i towarzyskie zwierzęta, które lubią dokazywać w większej grupie. Dlatego najlepszą opcją jest trzymanie 2 lub więcej króliczków razem. Jednak, niezależnie od tego czy posiadamy jedno czy więcej zwierzątek, powinniśmy zaopatrzyć klatkę w choć kilka zabawek. Bardzo dobrym wyborem będą kule z wikliny lub trawy morskiej, które zwierzątko może przesuwać nosem, a także pochrupać. Interesujące są wszelkie domki, mostki i inne elementy wykonane z przyjaznych dla królika materiałów: gałązek, patyków, wikliny, drewna, które przy okazji zabawy królik może też obgryzać. Sprawdzą się też wiklinowe lub drewniane tunele oraz kule smakule, które zajmą zwierzaka na dłużej. Zabawki nie muszą być drogie i wyszukane, można zrobić je samemu. Tanią i bezpieczną zabawką jest np. rolka po papierze toaletowym, mały karton lub kuweta z piaskiem, w którym króliki chętnie tarzają się i kopią. Zabawki zapewnią naszym uszatym przyjaciołom odpowiednią porcję rozrywki.

 

Oswajanie królika

Jak każda żywa istota, tak i każdy królik posiada swój indywidualny charakter. Niektóre cechy są wrodzone, inne kształtują się na skutek dobrych i złych doświadczeń w ciągu całego życia. Zawsze pamiętajmy, że króliki to płochliwe i delikatne stworzenia, które nie lubią hałasu, mocnego przytulania i brania na ręce. Jeśli chcemy zaprzyjaźnić się z nowym podopiecznym, na początek możemy siadać na podłodze w pobliżu, czekając aż ciekawski zwierzak sam zbliży się by nas obwąchać. Po jakimś czasie, kilku godzinach lub dniach, w zależności od indywidualnych cech królika, zwierzątko zacznie czuć się swobodnie z naszym towarzystwie. Poznamy to po tym, że zacznie się bawić, jeść i biegać nie reagując strachem na nasze ruchy. Pamiętaj - smakołyki ułatwią przełamywanie pierwszych barier. Kiedy już zdobędziemy zaufanie uszaka, możemy próbować dotknąć delikatnie ręką noska lub pyszczka. Króliki lubią delikatne głaskanie i drapanie okolic pyszczka, głowy, uszu, grzbietu i boków. Najlepiej robić to gdy zwierzątko siedzi na podłodze, gdyż podnoszenie wzbudza w nim instynktowny strach. Nie dotykajmy nigdy okolicy pod brodą, bo jest ona niezwykle delikatna i królik może zareagować strachem lub agresją. Jeśli zaczyna warczeć, prychać lub tupać, co oznacza złość i niezadowolenie, nie zmuszajmy go do kontaktu. Pozwólmy mu wycofać się i uspokoić. Zadowolony i zrelaksowany króliczek w czasie głaskanie zgrzyta ząbkami, co jest odpowiednikiem mruczenia u kota. Lizanie po ręce i delikatne trącanie noskiem to dowód przyjaźni i zachęta do kontaktu.

królik-miniaturka-mini-lop-baranek