Motyle to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych polskich owadów. Niezwykłe kolory i wzory skrzydeł przyciągają wzrok. Podziwiamy ich kruchość i delikatność. Pojawiają się w naszych ogrodach wraz z nastaniem pierwszych ciepłych dni przedwiośnia, aby zniknąć przed nastaniem zimy.

Cykl rozwojowy motyla

W Polsce występuje 3156 gatunków motyli, z czego 164 gatunki to motyle dzienne. Pełny cykl rozwojowy motyla trwa najczęściej około 6 tygodni. Dorosły motyl składa jaja, z których wykluwają się larwy czyli gąsienice. Te z kolei przekształcają się w poczwarki, z których powstają dorosłe motyle. Motyle, w swojej ostatecznej formie, żyją od zaledwie kilku godzin do kilku tygodni, choć większe gatunki potrafią przeżyć nawet kilka miesięcy.

Czym żywią się motyle

Motyle żywią się najczęściej nektarem kwiatów, przenosząc przy okazji pyłek kwiatowy z jednej rośliny na drugą, przyczyniając się w ten sposób do rozmnażania roślin. To pożyteczna rola, choć trzeba pamiętać, że w formie gąsienicy motyle potrafią poczynić duże spustoszenie w ogrodzie. Larwy zjadają liście, korzenie i owoce, a mało sympatyczne „robaki” w jabłkach czy czereśniach to nic innego jak larwy malutkich, niepozornych motyli z rodziny owocówek.

motyl-paź-królowej-pije-nektar

Jak zwabić motyle do ogrodu

Motyle lubią barwne łąki kwietne oraz rabaty kwiatowe. Niezwykle atrakcyjne są dla nich zarówno jaskrawe barwy kwiatów jak i obfitość nektaru wytwarzana przez niektóre gatunki roślin. Do ulubionych roślin motyli należy budleja, zwana również „motylim krzewem”, jeżówka purpurowa, lilak bez, chabry, astry, lawenda, wiciokrzewy, róże, a nawet kwitnące krzewy malin i jeżyn, które należą do cennych roślin miododajnych. W upalne dni motyle piją również wodę, dlatego oczka wodne czy poidełka są dla nich dodatkowym magnesem.

Aby stworzyć ogród przyjazny dla motyli, unikajmy nadmiernego porządkowania przestrzeni. Zostawmy choć jeden dziki zakątek w odległej części ogrodu, gdzie motyle będą mogły składać jaja na roślinach, które większość z nas uważa za chwasty, a które motylom umożliwiają przetrwanie. Nie wykaszajmy krótko wszystkich trawników i nie używajmy w ogrodzie środków chemicznych. Niszczą one jaja i larwy motyli, zmniejszając ich populację.

Pamiętajmy, żeby nie dotykać i nie łapać motyli. Skrzydła motyli są bardzo delikatne. Pyłek, który widzimy na ich skrzydełkach to tak naprawdę malutkie, zachodzące na siebie łuski i to one nadają motylim skrzydłom kolor i połysk. Wytwarzają one też feromony. Raz uszkodzone łuski nie regenerują się, a wybrakowany osobnik ma małe szanse na znalezienie partnera i przekazanie swojego materiału genetycznego. Warto też wiedzieć, że niektóre gatunki motyli są bardzo rzadkie i objęte są ścisłą ochroną gatunkową.